مشاهده خبر


343 بار نمایش
دو سال است به تئاتر درمانی در اصفهان اعتماد شده است/ گفنگو با خبرگزاری ایسنا سال 1393

یک کارشناس ادبیات نمایشی: در دو سال اخیر بین تئاتر درمانی و روانشناسان اعتماد سازی و رابطه خوبی ایجاد شده است. امیر شیخ جبلی در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان با بیان اینکه تئاتر از ابتدای تولد، حوزه آموزشی و درمانی خود را داشته است، اظهار کرد:

انسان های بدون کار های گوناگون را از طریق تئاتر و مراسم های مختلف آموزش می دادند. این روند تا زمانیکه لوی مورنو بنیان گذار سایکوتراپی در تئاتر شد ادامه پیدا کرد و تکنیک های گوناگونی در این حوزه به کار گرفته شد.

وی با اشاره به تکنیک هایی همچون آینه در جلسه تئاتر درمانی، یک فرد کمکی به تقلید رفتار کودک پرخاشگر میپردازد. در نتیجه ایم فرایند کودک رفتار خود را می بیند و آن را اصلاح می کند.

این کارشناس ادبیات نمایشی ادامه داد: جلسات تئاتر درمانی مراحل مختلفی دارد و ار مقدمه و مطرح شدن مساله تا نمایش مشکل و نتیجه گیری را در بر میگیرد. حتما باید این مراحل زیر نظر روانشناس انجام شود و والدین نیز در برخی مراحل شرکت کنند.

شیخ جبلی با اینکه مسائل عمومی از مباحث تئاتر درمانی است، اضافه کرد: نحوه نشستن و حرف زدن و همچنین تکنیک هایی همچون هدایت تخیل، فن بیان و زبان بدن را نیز میتوان با تئاتر درمانی آموزش داد. حتی تئاتر درمانی در مورد ایجاد آرامش برای کودکان و معلولان نیز انجام می شود.

وی با اشاره به حوزه های گوناگون تئاتر درمانی، گفت: حوزه های تئاتر درمانی محدود به معلولان نیست بلکه به حوزه هایی همچون ناشن.ایان و بچه های سالمی که ناهنجاری های رفتاری دارند نیز مربوط می شود. تئاتر درمانگر در هر یک ار این حوزه ها نیاز به اطلاعات بسیاری دارد و باید در هر حوزه، هنر بازیگری ویژه ای به کار گرفته شود.

این کارشناس ادبیات نمایشی با تاکید بر حساسیت تئاتر درمانی افزود: اگر تئاتر درمانگر به اندازه ی کافی در حوزه مربوط به خود تسلط نداشته باشد نه تنها نتیجه درمانی مثبت مخواد بود بلکه عقده و مشکلی به مشکلات اضافه خواهد شد..

 

ادامه ی خبر را در سایت زیر مشاهده نمایید.

isfahan.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=33002

فرستاده شده توسط امیر شیخ جبلی در 1 سال و 7 ماه پیش  
نظرات
تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر :
نام شما
امتیاز شما به این خبر بدتر : : بهتر
ایمیل
متن نظر